CEC, rezultatele preliminare ale alegerilor parlamentare din R. Moldova. În mandate ar fi: PSRM – 26, PCRM – 21, PLDM – 23, PDM – 19, PL – 12


La 30 noiembrie 2014 au avut loc alegerile pentru Parlamentul Republicii Moldova. La alegeri au participat 24 concurenţi electorali, dintre care 19 partide politice, 1 bloc electoral şi 4 candidaţi independenţi. Conform datelor prezentate de CEC, în Parlament vor accede 5 partide politice.

Rezultatele preliminare din 89.53% secții de vot, ceea ce constituie circa 90.69% din voturi, arată: PSRM – 21.38%, PLDM – 19.45%, PCRM – 17.94%, PDM – 15.76% și PL – 9.38%.

La nivel de mandate, distribuția voturilor ar arăta în felul următor: PSRM – 26 de mandate, PCRM – 21, PLDM – 23, PDM – 19, PL – 12.

Potrivit listelor electorale prezentate de fiecare partid în parte, avem următorii potențiali deputați în viitorul Parlament:

PSRM obține 26 de mandate
1. Zinaida Greceanîi, deputat în Parlament, ex-prim-ministru, ex-ministru al finanțelor, economist – finansist;
2. Igor Dodon, deputat în Parlament, ex-vice-prim-ministru, ex-ministru al economiei, economist;
3. Eduard Smirnov, ex-preşedinte al PSRM, inginer;
4. Ion Ceban, deputat în Parlamentul RM, matematician;
5. Andrei Neguţa, ex-ambasador al RM în Federaţia Rusă, politolog;
6. Fiodor Gagauz, deputat în Adunarea Populară a Găgăuziei, jurist;
7. Vlad Batrîncea, secretar executiv al PSRM, jurist;
8. Alla Dolinţa, membru al comitetului executiv al PSRM, contabil;
9. Vladimir Ţurcan, preşedintele Partidului „Moldova Unită”, jurist;
10. Bogdan Ţîrdea, politolog;
11. Oleg Lipschii, inginer – mecanic;
12. Lidia Lupu, economist;
13. Corneliu Furculiţă, jurist-finansist;
14. Vasile Bolea, jurist;
15. Radu Mudreac, medic veterinar;
16. Marina Radvan, actriţă;
17. Vladimir Golovatiuc, economist;
18. Ghenadie Mitriuc, jurist, economist;
19. Victor Sorocean, economist;
20. Elena Hrenova, organizator;
21. Anatolie Labuneţ, inginer -mecanic;
22. Vladimir Odnostalco, psiholog;
23. Grigore Novac, jurist;
24. Nesterovschii Alexandr, jurist;
25. Oleg Savva, jurist;

26. Lebedinschi Adrian, jurist, avocat, Biroul asociat de avocaţi „Lebedinsky & Partners”.

PLDM obține 23 mandate

1. Filat Vlad, licențiat în drept, președinte PLDM;
2. Leancă Iurie, diplomat, prim-ministru Guvernul RM;
3. Palihovici Liliana, istoric, specialist în relații internaționale; deputat, vicepreședinte Parlamentul RM;
4. Gherman Natalia, diplomat, viceprim-ministru, ministru MAEIE;
5. Sandu Maia, economist, ministru Ministerul Educației;
6. Streleț Valeriu, istoric, profesor de istorie, jurist, specialist;
în drept economic, deputat Parlamentul Republicii Moldova;
7. Belostecinic Grigore, economistmarketolog, academician, rector ASEM;
8. Pistrinciuc Vadim, sociolog, vicepreședinte PLDM;
9. Carpov Eugen, diplomat, viceprim-ministru Guvernul R.M;
10. Balan Oleg, jurist, rector Academia de Administrare Publică;
11. Roșca Victor, fizician, secretar General PLDM;
12. Cobzac Grigore, inginer-constructor, președinte de raion Consiliul raional Hîncești;
13. Mocanu Gheorghe, economist, deputat Parlamentul RM;
14. Hotineanu Vladimir, medic-chirurg, deputat Parlamentul RM;
15. Deliu Tudor, jurist, deputat Parlamentul RM;
16. Țap Iurie, pedagog Deputat Parlamentul RM;
17. Creangă Ștefan, jurist, viceministru;
18. Agache Angel, economist, jurist, manager în științe politice, deputat Parlamentul RM;
19. Lucinschi Chiril, diplomat, deputat Parlamentul RM;
20. Spatari Mihaela, specialist în comunicare publică, primvice-președinte TLDM;
21. Dimitriu Anatolie, master în drept constituțional Deputat Parlamentul RM;
22. Ghilețchi Valeriu, inginer de radio, licențiat în teologie, deputat Parlamentul RM;
23. Juravschi Nicolae, pedagog, jurist deputat Parlamentul RM.

PCRM 21 de mandate

1. Voronin Vladimir, inginer-economist, politolog, jurist, deputat în Parlamentul RM, preşedintele PCRM;
2. Postoico Maria, jurist, deputat în Parlamentul RM, membrul Comitetului executiv politic al CC al PCRM;
3. Reşetnicov Artur, jurist, deputat în Parlamentul RM;
4. Balmoş Galina, filolog, licenţiată în drept, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membrul Comitetului executiv politic al CC al PCRM;
5. Ivanov Violeta, inginer, diplomat, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, preşedintele Comisiei parlamentare mediu şi schimbări climatice;
6. Vitiuc Vladimir, economist, deputat în Parlamentul RM, membrul Comitetului executiv politic al CC al PCRM;
7. Bannicov Alexandr, inginer, deputat în Parlamentul RM;
8. Vlah Irina, jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membrul Comitetului executiv politic al CC al PCRM;
9. Tomai Ion,agronom, preşedintele Consiliului raional Ocniţa;
10. Reidman Oleg, radiofizic, deputat în Parlamentul RM;
11. Bodnarenco Elena, magistru în domeniul administraţiei publice, primarul or. Soroca;
12. Mîndru Victor, inginer-tehnolog, magistru în relaţii internaţionale, deputat în Parlamentul RM;
13. Porcescu Petru, inginer cadastral, vicepreşedintele Consiliului raional Străşeni;
14. Vremea Igor, jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova;
15. Golovin Boris, medic stomatolog, profesor, Colegiul naţional de medicină şi farmacie, Universitatea de Medicină şi Farmacie “N.Testemiţanu”, mun. Chişinău;
16.Mihalache Corneliu, politolog, redactor-şef, C.I.S.P “Moldova Independentă”;
17. Gorilă Anatolie ,inginer mecanic, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membrul Comitetului executiv politic al CC al PCRM;
18. Zagorodnîi Anatolie, jurist, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membrul Comitetului executiv politic al CC al PCRM;
19. Stati Sergiu, istoric, deputat în Parlamentul RM;
20. Panciuc Vasili, inginer, primarul mun. Bălţi;
21.Domenti Oxana ,economist, deputat în Parlamentul RM.

PD 19 mandate

1. Lupu Marian, economist, președintele Parlamentului RM;
2. Plahotniuc Vladimir, economist;
3. Corman Igor, istoric, președintele Parlamentului RM;
4. Candu Andrian, jurist, ministru Guvernul RM;
5. Diacov Dumitru, jurist, Deputat Parlamentul RM;
6. Filip Pavel, Inginer-mecanic Ministru Guvernul RM;
7. Botnari Constantin, economist, Şef Cabinetul Fracţiunii PDM Parlamentul RM;
8.Buliga Valentina, Farmacist , ministru Guvernul RM;
9.Babuc Monica, istoric Ministru Guvernul RM;
10. Dudoglo Nicolai, profesor, primar Primăria mun.Comrat 11. Botnari Vasile, economist, ministru Guvernul RM;
12. Sîrbu Serghei, jurist, manager Vicepreşedinte Parlamentul RM;
13.Țuțu Constantin, sportiv;
14. Răducan Marcel, inginer, ministru Guvernul RM;
15. Apolschii Raisa, jurist, deputat Parlamentul RM;
16. Sîrbu Oleg, agronom, deputat Parlamentul RM;
17. Stratan Valentina, biolog, deputat Parlamentul RM;
18. Caraseni Demian, pedagog Vicepreşedinte Adunarea Populară UTA Gagauzia;
19. Bîtca Vasile, jurist Preşedinte CR Nisporeni.

PL 12 mandate

1. Ghimpu Mihai, jurist, deputat președintele PL;
2. Chirtoacă Dorin, jursit, primar general, prim-vicepreședintele partidului Liberal;
3. Șalaru Anatolie, medic, prim-vicepreședintele PL;
4. Fusu Corina, jurnalistă, deputat, vicepreședintele PL;
5. Munteanu Valeriu, deputat, vicepreședintele PL;
6. Moldovanu Mihail, medic, șef Direcția Sănătate, vicepreședintele PL;
7. Untilă Veaceslav, inginer mecanic, licențiat în drept, conferențiar universitar, vicepreședintele PL;
8. Apostol Ion, profesor, administrator, secretar General al PL;
9. Herța Veronica, economist, șef Direcția Generală Finanțe, vicepreședintele PL;
10. Carp Lilian, pedagog, șef al Direcției Coordonarea activității executivului;
11. Chirinciuc Iurie, economist, marceolog de înaltă calificare, manager General;
12. Dîrda Iurie, inginer-constructor, administrator SRL „Darsimid”.

 

Listele au fost ajustate după datele furnizate de e-democracy.md.

După validarea alegerilor, viitorul Parlament are la dispoziție 30 de zile pentru a se convoca în prima ședință.

 

Sursa material: portalul Unimedia

Sursa foto/grafică: www.unimedia.md

În vederea respectării drepturilor de autor (Legea nr. 139 din 02.07.2010), la preluarea materialelor Flacăra se va face trimitere obligatorie – prin hyperlink – la sursă: numele autorului + Flacăra TV & Film sau + www.flacaratv.md

Recomandă prietenilor

Lasă un comentariu:

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Flag Counter